PEDODONTİ
Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, doğumdan itibaren tüm gerçek dişlerin tamamlanmasına kadar geçen süreçte bebek, çocuk ve genç erişkinlerin ağız ve diş sağlığı ile ilgilenmektedir.

PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ)

  • Daimi dişleri için gerekli yeri korur.
  • Çocuğun estetik görüntüsünü etkiler ve kendine güveni arttırır.
  • Çocuğun doğru şekilde konuşmasına destekler.
  • Çocuğun yiyecekleri ısırması ve çiğnemesine yardımcı olur.
  • Daimi dişlerin yerlerine yerleşmelerine rehberlik ederler. Bu nedenlerden ötürü çocuğunuzun süt dişlerine iyi bakmanız çok önemlidir.

Çürük oluşumunda beslenme, diş yapısı ve ağız bakımı önemlidir. Süt dişlerinin yapısı daimi dişlere nazaran çürüğe çok daha yatkındır. Çocukların ağız hijyenlerini koruması önemlidir.

Süt dişlerinde bulunan yüzeysel çürükler bile komşu dişleri tehdit eder. Süt dişlerindeki çürük ilerleyip sinirlere ulaşır ve kök ucunda iltihaba sebep olarak hem çocukta ağrıya sebep olur, hem de süt dişinin altında bulunan daimi dişi etkileyerek daimi dişlerine zarar verir.

Sıklıkla kesici dişlerde ve köpek dişlerinde görülen bu durum, süt dişlerinin geç düşmesine neden olabilir. Bu durumda süt dişlerinin çekilmesi gerekebilir. Çocuk diş hekimlerimizle görüşerek doğru teşhis ve tedavi planlaması yapılmalı ve kontrollerinizi aksatmamalısınız.

Süt dişlerinin zamanından önce düşmesi diş çapraşıklıklarına neden olacağı için süt dişini ağızda tutmak için her tür yol denenmelidir. Enfeksiyon oluşmuş yada travma nedeniyle diş zarar görmüş ise kanal tedavisi ile süt dişinin ömrü uzatılmaya çalışılmalıdır.

Ortodontik açıdan çocuğunuzun ilk kontrolleri sürekli dişlerin sürmeye başladığı dönem olan ortalama 7-8 yaş civarı yapılmalıdır. Olası problemler için erken teşhis önemlidir. Erken teşhis her tedavide olduğu gibi ortodontik tedavide de başarıyı artıracaktır.

İLETİŞİM

ARAYIN / +90 242 502 50 50
EMAİL GÖNDERİN / info@clinicbgz.com
ŞAHSİ GÖRÜŞME / Yeni gün mah.Mevlana cd. Özpınarlar Midtown No:54/B Muratpaşa/ANTALYA

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi – Cuma / 9.30 am – 8 pm 
Cumartesi / 10.30 am – 8 pm
Pazar / Sadece özel durumlarda

Kliniğimizi  (+90) 242 502 50 50 Pazartesi – Cuma 09:00 – 20:00 saatleri arasında arayabilir info@clinicbgz.com adresinden bize e-posta gönderebilir veya İletişim Formunu doldurabilirsiniz.